Olcay Kilit San. Tic. A.Ş.

Olcay Kilit San. Tic. A.Ş.

Firmanızla birlikte bu noktaya gelirken nasıl bir yol izlediniz? Dönüm noktanız oldu mu?

Olcay Kilit olarak kuruluşumuzdan bugüne, yerli piyasada güçlü adımlarla ilerleyen ve uzun ömürlü iş birlikleriyle var olan, partnerlerimiz ile sağladığımız iş ilişkisinde kalite ve güven prensiplerini koruyan bir firma olduk. Ancak ihracat hedeflerimizde, ulaşmak istediğimiz noktaların bazılarına ulaşabilmişken, bazı pazarlar bizim için henüz erişilememiş mesafedeydi. Ülkemizdeki ekonomik dalgalanmaların büyümesiyle birlikte ihracata olan odağımızı arttırmak zorunluluk haline gelmiştir. Bu doğrultudaki hedeflerimizi gerçekleştirmek adına yaptığımız araştırmalar bizi BM Dış Ticaret Danışmanlık Şirketi ile buluşturdu. BM’den aldığımız profesyonel destek ve karşılıklı şeffaflık çerçevesinde çalışmalarımızı devam etmekteyiz.

Hangi ürün grupları üzerine üretim yapıyorsunuz? Bu ürün gruplarından hangilerini dış pazarlara sunuyorsunuz?

Olcay Kilit olarak, ticari araçların kilit, aksam ve kapı kolları üzerine üretim yapmaktayız. Üretim bandımızdaki tüm ürünler ihracat yaptığımız ve yapmayı hedeflediğimiz pazarlara uygunluk göstermektedir. Bunun yanı sıra, kalıp ve tasarımsal olarak farklılık gösteren ürünlerin tercih edildiği pazarlara yönelik olarak, özel üretim yapabilme kapasitesi ile hizmetlerimizi sunabilmekteyiz.

Önümüzdeki yıllar için bu yıldan farklı olarak belirlediğiniz hedef ülkeler var mı?

Şuan Avrupa’da bazı noktalarda, Rusya, Belarus ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde satış kanallarımızı oluşturmuş bulunmaktayız. Bu pazarlardaki satış noktalarımızı arttırmak, distribütör ağlarımızı genişletmek ve bayi kanallı satış aşamasına geçerek, ihracat kazancımızı sürekli ve düzenli hale getirmeyi hedeflemekteyiz. Şirketimiz adına hedeflediğimiz ve beklenti içerisinde olduğumuz rakamlar, İlerleyen yıllarda, ihracat rakamlarımızın, yıllık ciromuzun %.40-60 kadarını oluşturması nihai amaçlarımız arasındadır.

Sizi rakiplerinizden ayıran en belirgin özellikleriniz nelerdir?

Olcay Kilit olarak, sektörde yaklaşık 60 yıldır aktif olarak hizmet veren, üretimde kalite standardından ödün vermeyerek hizmet vermekteyiz. Sektörde bulunduğumuz süreç içerisinde çok önemli markalarla iş birliği yapmış olup, birçoğunun resmi tedarikçisi konumundayız. Mercedes, Man, Otokar, Karsan, Evobus, BMC, Isuzu, Temsa ve Scania referanslarımız arasında bulunmakta ve sektördeki yerimizi ve bizi rakiplerimizden ayıran en önemli özelliğimizi ortaya koymaktadır; Birçok büyük firmanın değişmez tercihi olarak var olmaya devam etmemiz…

BM Dış Ticaret Danışmanlık ve Proje Geliştirme olarak vermiş olduğumuz İhracat Departman hizmetimizden en çok hangi alanda memnun kaldınız?

BM Dış Ticaret Danışmanlık Şirketi ile yürüttüğümüz iş birliğinde, disiplinli iş takipleri ve operasyonal becerileri ile bizlere birçok konuda destek veren bir ekip olmaları açısından pozitif yönlü bir izlenime sahibiz. Süreç içerisinde yeni pazarlarda aktiflik sağlamış olmamız ve yeni pazarlara giriş konusunda bizleri desteklemiş olmaları önemli bir noktalardan bir diğeridir. Belarus’a yaptığımız ihracat ve imzaladığımız 2 yıllık kontrat, Dubai’de oluşturmaya başladığımız yeni iş birliği ve numune gönderimi ile geliştirmeye başladığımız süreç, BM Dış Ticaret Danışmanlık ile edindiğimiz kazanımlardandır.

İhracat yapmaya yeni başlamış veya başlamayı düşünen üreticiler için tavsiyeleriniz nelerdir?

İhracat ciddi yürütülmesi gereken ve organizasyonu iyi planlanası gereken bir süreçtir. İhracat kaynaklı edinilecek maddi kazanımlarda önemli olan tek seferlik değil, uzun ömürlü bir kazanç elde edebilmek ve bunu düzenli hale getirmektir. Sürekli bir ihracat modeline ulaşmak adına yerli bir firmanın yapması gereken en önemli şey, ürün kalitesinden ödün vermemek ve global bir firma olmayı hedeflemektir. Global bir firma statüsüne çıkabilmek ve hedef pazarında var olabilmek için, doğru hedefler koymak, bu hedeflere yönelik bir strateji oluşturmak ve bu stratejilere uygun olarak disiplin bir iş planı ile yollarına devam etmeleri önem taşımaktadır.