Ekotürk Isıtma Soğutma Mühendislik Arge İnş. San. Tic. Ltd. Şti.

Ekotürk Isıtma Soğutma Mühendislik Arge İnş. San. Tic. Ltd. Şti.

Firmanızla birlikte bu noktaya gelirken nasıl bir yol izlediniz? Dönüm noktanız oldu mu?

Şöyle ki, üretimimiz ve çoğunlukla yurtiçi satışlarımız iyiydi ancak firmamız bünyesinde yurtdışına yönelik pazarlama, satış ve operasyon yürütecek bir ekibimiz yoktu. Bir ekip kurmanın sürecine girişmektense, zaten ekibi olan ve bu konuda deneyimli bir firmayla çalışmak bizim için daha uygundu.

Hangi ürün grupları üzerine üretim yapıyorsunuz? Bu ürün gruplarından hangilerini dış pazarlara sunuyorsunuz?

Biz sadece ısı pompası üretiyoruz havadan suya ve sudan suya olmak üzere, dış pazara sunduğumuz ürünler de bu ürünler. Bildiğiniz gibi Avrupa’nın ileriye dönük 0 karbon hedefi sayesinde ısı pompasına ciddi bir talep artışı görülmekte ve biz de ürünlerimizle çalışmalarımızla bu pazarda yer edinmeyi amaçlıyoruz.

Önümüzdeki yıllar için bu yıldan farklı olarak belirlediğiniz hedef ülkeler var mı?

1. Yıl için hedeflediğimiz ülkelere BM ile birlikte aslında ulaştık hatta Birleşik Krallık, Sırbistan ve Romanya ile partnerlik kurduk. Isı pompasına artan taleple birlikte genel olarak Avrupa pazarına odaklanıyoruz, Almanya, Polonya ve İrlanda ülkeleri için yeni hedeflerimiz diyebilirim.

Sizi rakiplerinizden ayıran en belirgin özellikleriniz nelerdir?

Türkiye’deki rakipler için ürün geliştirme alanında yaptığımız çalışmalar, onaylı belgeler ve satış ağı diyebilirim, Avrupa’daki rakipler için ise uygun fiyat, hızlı teslimat ve müşteri iletişimi anlamında hızlı, birebir bir hizmet sunuyor olmamız en belirgin özelliklerimiz arasında.

BM Dış Ticaret Danışmanlık ve Proje Geliştirme olarak vermiş olduğumuz İhracat Departman hizmetimizden en çok hangi alanda memnun kaldınız?

Bunlardan biri yurtdışı bağlantılarımızın artması, bize BM’den sonra da ilişkimizi devam ettireceğimiz ticari dostluklar ve ileriye dönük kazanç sağladı. BM ile çalışmaya başlamadan önce yurtdışından müşterilere tek tük vakit buldukça mail yoluyla ulaşmaya çalışırdık ancak şuan müşteriler bize ulaşır oldu, kullandıkları çalışma yöntemiyle daha görünür bulunur hale geldik diyebilirim.

İhracat yapmaya yeni başlamış veya başlamayı düşünen üreticiler için tavsiyeleriniz nelerdir?

İhracata hazırlarsa, korkmadan, çekinmeden adım atmalarını söyleyebilirim. Bir ekiple çalışmak size üretime daha çok vakit ayırma fırsatı yaratıyor. Bunu hem kendiniz, hem de ülkeniz için yapın. Türkiye hem coğrafi olarak çok iyi bir lokasyon, hem de gerçekten iyi üretimlerimiz var, doğru bir pazarlama stratejisi ve hizmetle uluslararası arenada yer edinebiliriz.